powrót



10 października 2005


Marcinkiewicz o celach rządu - informacja Onet.pl- Wiadomości


W związku z wypowiedzią przyszłego premiera Rządu RP zauważę, że nie widać w niej żadnego śladu z tego, co w ostatnich moich pismach ująłem jako niezbędne kroki naprawcze. Z programem przyszłego rządu utożsamia się jak sądzę Lech Kaczyński, któremu, jako kandydatowi na Prezydenta udzieliłem swojego poparcia.

Podkreślę, że gwarancją realizacji w Polsce Prawa oraz Sprawiedliwości jest odstąpienie od zawłaszczania dochodów obywateli przez warstwę urzędników. Bez dokonania tego niezbędnego kroku, Polska dalej pozostanie zbiorem ubezwłasnowolnionych i bezradnych ludzi.

Do czasu wyrażenia zgody na moje postulaty przez PiS i przez Lecha Kaczyńskiego, cofam poparcie dla kandydatury Lecha Kaczyńskiego na Prezydenta RP.





Onet.pl 10 października 2005


PAP, JP /14:43


Kandydat na premiera o strategicznych celach rządu

Naprawa państwa i solidarna polityka gospodarcza - to dwa cele strategiczne rządu Kazimierza Marcinkiewicza, które kandydat PiS na premiera przedstawił w poniedziałek.

Jak powiedział, te dwa główne cele są uzupełnione 4 celami uzupełniającymi. Chodzi o sprawy rolnictwa i ochrony środowiska, sprawy ochrony zdrowia i pomocy społecznej, sprawy kultury i edukacji oraz spraw polityki międzynarodowej.

Wszystkie te cele, które Marcinkiewicz zamierza przedstawić PO, zawarte są w dokumencie zatytułowanym "Solidarne państwo solidarnych obywateli". Jawność życia publicznego, honorowe postępowanie, skromność, uczciwość - to zasady, na których musi funkcjonować nowy rząd - oświadczył w poniedziałek kandydat PiS na premiera Kazimierz Marcinkiewicz.

"Stawiam zasady, na jakich musi funkcjonować rząd. Pierwsza to jawność życia publicznego, nawet jawność +do bólu+" - powiedział Marcinkiewicz na konferencji prasowej w Warszawie. Jak dodał, będzie domagał się nawet aby kalendarze, spotkania premiera i ministrów były jawne.

Kolejna zasada, jaką przedstawił Marcinkiewicz, to honorowe postępowanie osób publicznych. Następne to: skromność, która zdaniem kandydata PiS na premiera, musi obowiązywać polski rząd i ludzi władzy oraz uczciwość w postępowaniu na każdym szczeblu władzy.

"Przyjęcie celów strategicznych rządu może doprowadzić do naprawy życia publicznego w Polsce, zwrócenia państwa obywatelom, a także szybkiego, stabilnego wzrostu gospodarczego, który będzie się przekładał na nowe miejsca pracy" - uważa Marcinkiewicz.

Marcinkiewicz uważa, że w sprawach takich jak służba zdrowia, podatki, czy prywatyzacja, w rządzie PiS-PO będzie realizowany program jednej partii.

"Jestem przekonany, że nie będzie tu mowy o jakimś kompromisie, tylko raczej o wyborze propozycji jednej lub drugiej partii. Ja proponuję nasz program dotyczący służby zdrowia, podatków i prywatyzacji" - powiedział Marcinkiewicz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Pytany, czy PiS zaproponuje renegocjację Traktatu Akcesyjnego Marcinkiewicz odparł: "to dla nas przykre, ale nieustająco niektórzy politycy PO straszą Polaków i Europejczyków Prawem i Sprawiedliwością. Nigdy nikt z PiS nie prezentował takiego poglądu - jesteśmy członkiem UE, jesteśmy za aktywną obecnością Polski w UE i taką politykę będziemy prowadzili" - zapewnił.

Kandydat PiS na premiera powiedział też, że będzie chciał, by ministrowie w jego rządzie podpisali kodeks prezydencki jako kodeks honorowy gwarantujący honorowe działanie i skromność.

Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że jeszcze tego samego dnia przedstawi liderowi Platformy Obywatelskiej Janowi Rokicie cele strategiczne rządu.

Marcinkiewicz chce, aby wszystkie cele związane z realizacją strategii rządu zostały rozpisane na konkretne zadania wraz z harmonogramem ich wykonania i wskazaniem instytucji, które będą za to odpowiedzialne.

Kandydat PiS na szefa rządu zaproponuje PO przyjęcie struktury gabinetu, która gwarantowałaby realizację jego celów, a także przyjęcie propozycji działań rządu na jego pierwsze sto dni. Ponadto, jak powiedział Marcinkiewicz, zaproponuje PO pracę nad autopoprawką do budżetu państwa na 2006 rok.


Copyright 1996-2005 Onet.pl SA 




powrót