cofnij



19 marca 2003 1:15

Działanie sprawiedliwe i odpowiedzialne

Korzystam z informacji portalu gazeta.pl Przedstawiam fragment.



Saddam odrzuca ultimatum Busha

Bartosz Węglarczyk, Waszyngton 18-03-2003, ostatnia aktualizacja 18-03-2003 19:59

Irak odrzuca ultimatum prezydenta Busha. Inwazja może się rozpocząć już w nocy ze środy na czwartek.

We wtorek nad ranem czasu polskiego prezydent George Bush w orędziu telewizyjnym (transmitowanym przez Głos Ameryki także do Iraku) postawił Saddamowi i jego rodzinie ultimatum: macie 48 godzin na wyjazd z Iraku albo zostaniecie usunięci siłą.

(...) Niemcy, Francja i Rosja nadal potępiają Amerykanów. Niemiecki kanclerz Gerhard Schröder powiedział, że 'nie da się usprawiedliwić wojny, w wyniku której zginą tysiące kobiet i dzieci'. Prezydent Francji Jacques Chirac dodał, że 'użycie siły bez zgody ONZ oznacza wzięcie na siebie wielkiej odpowiedzialności'.



Mój komentarz

Wśród głosów przemawiających za koniecznością tej wojny pojawiają się też dwa głosy sprzeciwu, które przykuły moja uwagę.



Nieusprawiedliwiony Saddam

Gerhard Schröder mówi, że 'takiej wojny w której giną kobiety i dzieci nie da się usprawiedliwić'.

Ci, którzy popierają rozpoczęcie działań wojennych mówią mniej więcej tak : 'zaniechanie tej wojny da czas Saddamowi a wtedy niewątpliwie zabije on wiele kobiet i dzieci. Zrobi to tak, jak robil to wielokrotnie w przeszłości'.

'Usuwając Saddama od władzy bronimy ludzi przed cierpieniami wojen, które on niewątpliwie wywoła. Bronimy ich przed terroryzmem , który popiera'. W ciągu wielu lat trwania reżimu Saddama takie przekonanie narastało w świecie, który jemu się pilnie przypatrywał.


Usprawiedliwić kogoś to powiedzieć, do niego: 'nie było twojej winy, w twoim uczestnictwie, w tym złym zdarzeniu'. Nie usprawiedliwiamy więc samego zdarzenia ale jego uczestnika a czasem, jeśli to możliwe wszystkich uczestników.

Koalicja dąży do zapobieżenia katastrofie w regionie. Jej uczestnictwo w tych zdarzeniach jest więc usprawiedliwione.

Saddam jest zagrożeniem dla świata a jego działanie jest celowe. Jego uczestnictwa w tych zdarzeniach nie można usprawiedliwić.

Tragedii narodu irackiego oraz wszystkich państw koalicji, których członkowie na wojnę poszli, winny jest więc Saddam.



Istota odpowiedzialności

Z kolei spostrzeżenie prezydenta Francji podważa decyzję o podjęciu działań przez koalicję, wnosząc element napięcia sformułowaniem o 'wielkiej odpowiedzialności'.

Trzeba zauważyć, że podjęcie działań, przy uzyskanej zgodzie ONZ, nie zwalnia od odpowiedzialności a jedynie rozkłada ją na wszystkich akceptujących decyzję.

Odpowiedzialność nie rodzi się wtedy, kiedy stajemy wobec skutków działania, ona rodzi się wtedy ,kiedy gromadzimy uzasadnienia dla podjęcia koniecznych działań. Odpowiedzialnym jest ten , kto podejmuje działania z uwagi na dobry cel, ma na to faktyczne dowody i przy tym są to działania konieczne a więc sensowne. Amerykanie zebrali wystarczające dowody a historia działań Saddama uwiarygadnia ich przewidywania. Celem jest zapobieżenie zbliżającej sie katastrofie.

cofnij