cofnij


19 marca 2003 14:45



Decyzja o udziale Polski w działaniach koalicji antyirackiej niezgodna z konstytucją ?

Żródło: portal wp.pl

PSL: wojska w Iraku niezgodnie z konstytucją ? 2003-03-19 (13:01)

Zdaniem władz PSL, decyzja prezydenta i rządu w sprawie zaangażowania Polski w ewentualną akcję zbrojną w Iraku budzi wątpliwości prawne. Wicemarszałek Sejmu Janusz Wojciechowski wyjaśnił po środowym posiedzeniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, że wątpliwości te biorą się stąd, iż "zgodnie z konstytucją stan wojny wprowadza Sejm, a zgodę na użycie sił zbrojnych poza granicami kraju wyraża prezydent na wniosek rządu".

"Jest wątpliwość taka, czy udział 200 polskich żołnierzy w operacji w Iraku to jest jeszcze użycie sił zbrojnych poza granicami kraju, czy już wojna" - powiedział Wojciechowski.

Podkreślił, że zarówno Amerykanie, jak i Brytyjczycy "wyraźnie mówią, że chodzi o wojnę z Irakiem".

Ludowcy zwracają też uwagę, że decyzja o zaangażowaniu się Polski w konflikt iracki nie była poprzedzona konsultacjami ani z parlamentem, ani z głównymi siłami politycznymi. (podkreślenie moje )

Szef PSL Jarosław Kalinowski zapowiedział, że posłowie Stronnictwa zwrócą się do rządu z pytaniem o stan przygotowań odpowiednich służb do działań zabezpieczających obywateli przed "ewentualnymi akcjami odwetowymi będącymi następstwem udziału zbrojnego Polski w wojnie przeciwko Irakowi".

W miniony poniedziałek prezydent Aleksander Kwaśniewski, na wniosek rządu, zgodził się na udział polskiego kontyngentu wojskowego w operacji rozbrajania Iraku. Polski kontyngent będzie liczył do 200 żołnierzy.

Polski kontyngent - jak mówił prezydent dziennikarzom - wchodziłby w skład koalicji przeprowadzającej operację rozbrajania Iraku na podstawie rezolucji 1441 Rady Bezpieczeństwa ONZ, do 15 września.(iza)



Mój komentarz

Wątpliwości rodzą się zwykle nieoczekiwanie i zawsze jest chwila dogodna , by je zgłosić. Aktualnie informacje o Iraku i o mającej nastąpić akcji zbrojnej stały się pierwszoplanowe. Wojska koalicji wkroczyly na tereny zdemilitaryzowane na granicy z Kuwejtem, ( wiadomosć PAP z godziny 12:00) więc opisane wyżej wątpliwości, zgłoszone w takim momencie , nieuzupełnione o stanowisko posłów w kwestii zgody na udział w interwencji lub jej braku , pozostawiają niedomówienie, które rzuca się cieniem na udział Polski w tej ważnej dla świata sprawie. Powinni to rozstrzygnąć oficjalnym oświadczeniem .

Nie wydaje się, by skutkiem zgłoszonych wątpliwości wyjazd oddziałów został odwołany. Ludzie ci będą w strefie działań wojennych i należy zapewnić im spokój niezakłócony wątpliwościami, że kierując ich na wojnę , Prezydent RP przekroczył swoje uprawnienia. Tym bardziej jest to konieczne , że większość opinii publicznej jest przeciwna interwencji zbrojnej w Iraku.

Z wypowiedzi posłów PSL , w której dominują komentarze na temat formalnej strony decyzji Prezydenta a brak jest sygnałów niezadowolenia z udziału Polski, można odnieść uspokajające wrażenie, że sprawa słuszności udziału Polski w koalicji antyirackiej nie podlega dla nich dyskusji.





Uzupełnienie powyższej informacji

Wątpliwości ujawnione przez Pana Jarosława Kalinowskiego w sprawie przygotowań do działań zabezpieczających po części wyjaśnia komunikat PAP , na temat działań podjętych na wypadek wojny .

Żródło: portal gazeta.pl



Ze względu na groźbę wojny zwiększono ochronę ambasad w Polsce

(PAP) 19-03-2003, ostatnia aktualizacja 19-03-2003 14:12



19.3.Warszawa - W związku z groźbą wojny w Iraku wzmocniono już ochronę ambasad, konsulatów i instytucji zagranicznych w Polsce - dowiedziała się PAP od policji

Jeśli dojdzie do konfliktu, należy się też spodziewać wzmożonych kontroli na granicach, nasilenia ochrony kontrwywiadowczej i podwyższenia gotowości centrów kryzysowych w województwach

To rutynowe działania w takich przypadkach. Władze podkreślają, że nie ma sygnałów świadczących o bezpośrednim zagrożeniu kraju

Prewencyjnie wzmocniono już ochronę ambasad, konsulatów i instytucji zagranicznych, zwłaszcza należących do państw zaangażowanych w ewentualny konflikt

Jeśli wybuchnie wojna, polskie biura Interpolu i Europolu wzmogą wymianę informacji pomiędzy policjami z całego świata dotyczących ewentualnych zagrożeń. Wzmocniona zostanie również tzw. osłona operacyjna kraju, czyli zbieranie metodami operacyjnymi (agentura, podsłuchy, podglądy itp.) informacji o ewentualnych zagrożeniach

(PAP)



cofnij